Artykuł Dodaj artykuł

Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?

Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia i sytuacja z roku na rok się pogarsza.

Jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia i sytuacja z roku na rok się pogarsza. Już teraz przed wyjściem na spacer zaleca się sprawdzenie poziomu smogu i pozostanie w domu, kiedy jego normy są znacznie przekroczone. Niestety, to samo powietrze wpada do środka oknem podczas wietrzenia pomieszczeń. Rozwiązaniem jest oczyszczacz, dzięki któremu zapewnimy sobie optymalne warunki w domu. Które urządzenie wybrać i na zwracać uwagę?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie elektryczne ze specjalnym filtrem, które usuwa z powietrza składniki smogu, takie jak pyły PM2.5 i PM10, lotne związki organiczne (formaldehyd, beno(a)piren), tlenki NOX i SOX, ale także niemal wszystkie alergeny, bakterie i wirusy. Możemy również zredukować z ich pomocą kurz i pyłki. Dzisiaj wiemy już, że przebywanie w pomieszczeniach, które zanieczyszczone są różnego rodzaju roztoczami, bakteriami, grzybami, smogiem czy organicznymi związkami lotnymi ma bardzo szkodliwe działanie na nasze zdrowie. Brudne powietrze powoduje choroby płuc, astmę czy alergię, a w ostateczności prowadzi do poważnych schorzeń układu oddechowego i krążenia, a nawet śmierci. To dlatego obecnie posiadanie w domu oczyszczacza powietrza stało się koniecznością.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza możemy podzielić na różne sposoby, najprościej będzie zakwalifikowywać je w następujący sposób:

 • oczyszczacze powietrza na smog,
 • oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaniem powietrza,
 • oczyszczacze powietrza dla alergików,
 • oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji powietrza – jonizatory powietrza.

Najważniejszym elementem każdego urządzenia jest filtr, który nie tylko wpływa na wydajność oczyszczacza, ale i jego cenę. Wyróżniamy różnego rodzaju filtry, a najpopularniejsze z nich to:

 • Filtr wstępny – wychwytuje duże drobinki kurzu, ale także włosy i sierść. Zatrzymuje większe gabarytowo zanieczyszczenia przed kolejną fazą filtracji.
 • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorber) – dostępny w klasach: E10, E11, E12, H13 i H14.To najskuteczniejszy filtr do oczyszczania z bakterii, wirusów czy mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5). Idealny dla alergików, dzieci i osób starszych.
 • Filtr węglowy – usuwa lotne związki organiczne (m.in. benzopireny) i pochłania zapachy.
 • Filtr wodny – działa poprzez zatrzymywanie zanieczyszczeń w wodzie, ma mniejszą skuteczność w wychwytywaniu najdrobniejszych pyłków.
 • Filtr elektrostatyczny – idealny do walki z mikroskopijnymi pyłami (m.in. PM 2.5) i alergenami.

Dodatkowo wyróżniamy jeszcze filtry tkaninowe, fotokatalityczne, jonizatory i lampy UV.

Czym kierować się podczas wyboru oczyszczacza?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego oczyszczacza powietrza nie jest zadaniem łatwym i trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów, dzięki którym idealnie dopasujemy urządzenie do swoich potrzeb. Oto najważniejsze z nich:

 • Wydajność (CADR lub ew. przepływ powietrza w m3/h) – to zdecydowanie najważniejszy parametr,  dzięki któremu wiemy, ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny.
 • Dopasowanie oczyszczacza do pokoju, nie do całego domu – najlepiej jeśli zaopatrzymy w urządzenie każdą sypialnię i pokoje dzieci. W ciągu dnia oczyszczacz z sypialni przeniesiemy do salonu, dlatego warto wybrać wydajniejsze urządzenie.
 • Metoda filtracji – dopasowanie technologii i rodzaju filtra do naszych oczekiwań i potrzeb.
 • Hałaśliwość – z uwagi na stosowanie urządzenia w sypialni warto wybrać takie, które nie będzie zakłócało snu i odpoczynku. Do sypialni najlepszy będzie oczyszczasz, który w trybie nocnym wydaje dźwięki nie większe niż 35 dB.
 • Wskaźnik zużycia filtra – praktyczna funkcja, która poinformuje nas o konieczności wymiany filtra.
 • Aplikacja na telefon – bardzo przydatna funkcja, która pozwala sterować urządzeniem zdalnie za pomocą telefonu.
 • Funkcje dodatkowe – warto sprawdzić, jakie inne funkcje ułatwią sterowaniem i użytkowaniem oczyszczaczem. Może to być wskaźnik jakości powietrza, tryb rodzicielski, timer czy opcję nawilżania powietrza i jonizacji. Dzięki temu nie będziemy musieli dokupować oddzielnych urządzeń.

Opracowanie materiału: ekspert portalu nieruchomości Gethome

Podobne artykuły