Artykuł Dodaj artykuł

Jak zamontować przyciski oddymiania w budynkach?

Zautomatyzowany system oddymiania, dzięki odpowiednim otworom lub skrzydłom, zapobiega gromadzeniu się toksycznych substancji w pomieszczeniu, ułatwiając jednocześnie prawidłową cyrkulację powietrza.

Zautomatyzowany system oddymiania, dzięki odpowiednim otworom lub skrzydłom, zapobiega gromadzeniu się toksycznych substancji w pomieszczeniu, ułatwiając jednocześnie prawidłową cyrkulację powietrza. Elementem, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie są między innymi przyciski. Polskie prawo nakazuje, aby wspomniane przyciski oddymiania miały kolor pomarańczowy - ich wyrazista barwa oraz odpowiednie rozmieszczenie jest podstawowym filarem budowanego w ten sposób bezpieczeństwa.

Jak zamontować przyciski oddymiania w budynkach?

Zadanie przycisków oddymiania

Przyciski oddymiania - jak sama nazwa wskazuje - pozwalają na dwie, zasadnicze czynności. Po pierwsze - dzięki nim możemy uruchomić system oddymiania lub naturalną wentylację, po drugie - to one dostarczają nam informacji o pracy całego systemu. Z oczywistych względów są one integralnym elementem systemu oddymiania, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców lub pracowników danego zakładu.

Przycisk pozwala na ręczne włączenie całego systemu oddymiania, dzięki któremu odprowadzane są toksyczne substancje. Ze względów bezpieczeństwa w budynkach umieszcza się kilka takich przycisków, dzięki którym sygnał trafia do centrali, a następnie do siłowników w klapach, otwierając je i odprowadzając dym poza elewację. Dzięki starannemu rozmieszczeniu przycisków możemy objąć bezpieczną strefą poszczególne pomieszczenia - np. klatkę schodową czy skrzydło budynku.

O montowaniu słów kilka

Jak już wspominaliśmy - przyciski montuje się w kilku, wybranych punktach w budynku. Najczęściej jest to klatka schodowa lub ciągi komunikacyjne. Im większa powtarzalność i im bardziej jest to przemyślana konstrukcja - tym lepiej.

Obecnie przyciski, oprócz pomarańczowej, wyrazistej barwy, posiadają także ochroną szybkę. Aby uruchomić system, należy ją zbić, a następnie wcisnąć znajdujący się za nią przycisk. Podczas montowania przycisków ważne jest, aby wybierać zaufanych dostawców i producentów, którzy zapewniają odpowiednią jakość, ale także oferują system informujący. Tak oto przyciski oferowane przez D+H posiadają diody, wskazujące na stan systemu, informując nam czy mamy do czynienia z dozorem (świecąca się dioda w kolorze zielonym), uszkodzeniem (świecąca się pulsacyjnie, żółta dioda) lub stanem alarmującym (w kolorze czerwonym).

Tak zamontowany system świetlny zapewnia nam jasny przekaz, który nie wymaga stałej obserwacji z tzw. centrali oddymiającej (która najczęściej znajduje się w innym pomieszczeniu lub na innej kondygnacji budynku). Decydując się na przyciski warto również zwrócić uwagę na trwałość obudowy - z oczywistych względów ważne jest, aby była ona masywna i wodoodporna.

Zbiór najważniejszych informacji

Skoro już wiemy jak wyglądają przyciski oddymiania i czemu służą - spróbujmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące ich prawidłowego umieszczania.

  1. Po pierwsze - przyciski powinny być umieszczone w wyraźnym, dostępnym miejscu. Umieszczaj je więc na optymalnej wysokości, z dokładnym oznakowaniem (np. przy pomocy dodatkowych tablic).
  2. Po drugie - element powinien znajdować się na wysokości około 1.5m od podłogi - tak aby dostęp do niego miały również osoby niepełnosprawne.
  3. Po trzecie - umieść je w miejscu oświetlonym. Unikaj ciemnych zakamarków, kątów i szczelin.
  4. Po czwarte - umieść je w regularnych i przewidywalnych miejscach.
  5. Po piąte - staraj się umieszczać je blisko drzwi wejściowych/mieszkalnych.

Artykuł sponsorowany